İçeriğe geç

Dünya Maraton Rekorları

Dünya’da Maraton

Maraton, atletizmde sert tabanlı ve uzun mesafeli yollarda gerçekleştirilen bir tür yürüyüş ya da koşu yarışı olarak bilinmektedir. Oldukça eski ve köklü bir tarihe sahip olan maraton koşuları yüzyıllardır gerçek dünyanın pek çok farklı ülkesi ve kentinde gerçekleştirilmektedir. Dünya maraton rekorları genellikle yüzbinlerce katılımcı ile gerçekleştirilirken, bu katılımcıların arasında sporcular ve atletler de yer alabilmektedir. Dolayısıyla bu denli büyük çaplı bir organizasyon olarak gerçekleştirilen bu maratonlarda zaman zaman dünya maraton rekorları da kırılabilmektedir. Rekor kıran yarışmacılara canlı bahis siteleri ve kaçak iddaa şirketleri tarafından www.ciudaddeburgos.net sponsorluğunda da bir çok ödül ve bonus dağıtılmaktadır.

Dünya üzerinde çeşitli yerlerde gerçekleştirilen bu maratonlar, aynı zamanda farklı parkurlara sahip olabilmektedir. Katılımcılar her bir parkurda koşan katılımcılar ile yarışırken, kendi parkurunda şampiyonluklar kazanabilmekte ve rekorlar kırabilmektedir. Elde edilen dereceler sonucunda da çeşitli ödüller kazanabilmektedir.

dunya maraton rekorlari
dunya maraton rekorlari

İlk Dünya Maraton Rekoru

Dünya tarihinde oldukça eski çağlara dayanan maraton koşularında pek çok kez dünya rekorları kırılmıştır. Bunlardan birine örnek göstermek gerekirse: ilk yarı maraton dünya rekoru kadınlarda 15 Ocak 1999 tarihinde kırılmıştır. Güney Afrika kökenli Elena Mayer tarafından kırılan bu rekor 1 saat 6 dakika 44 saniye olarak tarihe geçmiştir.

Yine yarı maraton olarak tarihteki ilk dünya maraton rekoru ise Zersenay Tadese tarafından kırılmıştır. Rekorun seviyesi ise 58 dakika 22 saniye olarak bilinmektedir.

Yeni Dünya Maraton Rekoru

Yeni dünya maraton rekoru ise oldukça yakın bir tarihte kırılmıştır. 41.’si düzenlenen Vodafone İstanbul Maratonu’nda erkekler kategorisinde kırılan bu rekor, Kenya kökenli atlet Daniel Kipkore Kipet tarafından kırılmıştır.

Gerçekleştirilen bu maratonda yarışa tavşan atlet şeklinde giril yapan Kipet, 42 kilometre 195 metrelik parkuru 2 saat 9 dakika 44 saniye ile tamamladı. Bundan önceki rekor ise 2018 yılında yine Kenyalı atlet Felix Kimutai’ye tarafından 2 saat 9 dakika 54 saniye ile kırılmıştır.

2019 Viyana Maratonu’nda ise başka bir dünya rekoruna imza atıldı. 41.16 kilometrelik parkuru 1 saat 59 dakika 40 saniyede tamamlayan Kenyalı atlet Eliud Kipchoge dünya üzerinde ilk defa 2 saatin üzerine düşen atlet olarak tarihe geçti. Kenyalı atlet 2018 Berlin Maratonu’nda da 2 saat 1 dakika 39 saniye ile başka bir rekora da imza atmıştır.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish