İçeriğe geç

Yarı Maraton

Yarı Maraton

Atletizm konusunda önemli bir yere sahip olan maraton, uzun mesafeli ve sert tabanlı sahalarda gerçekleştirilen bir koşu türü olarak bilinmektedir. Maraton adı eski Yunanistan’da meydana gelen Marathon Savaşı’nda bir ulağın savaş meydanından Atina’ya kadar koşarak ulaşmasından alınmıştır. Günümüzde pek çok farklı maraton türü bulunurken, ultra maraton ve yarı maraton, maraton türleri arasında yer almaktadır.

Yarı maraton, Türkiye’de de oldukça popüler olan koşu yani maraton türlerinden biridir. Adından da anlaşılacağı üzere tam bir maratonun yarısı kadar uzunluktaki bir alanda koşu yapılan bu maraton türü, genellikle zorluk seviyesine ulaşmamış olan sporcular tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca günümüzde pek çok sporsever de yara maraton koşusu gerçekleştirebilmektedir.

yari maraton nedir
yari maraton nedir

Yarı Maraton Nedir?

Yarı maraton yaklaşık olarak 21,1 kilometrelik mesafede gerçekleştirilen bir koşudur. 41 kilometrelik maratonunun yarısı olarak bilinen bu maraton türü, çoğu zaman kent içerisindeki çeşitli caddelerde gerçekleştirilmektedir. Maratonu tamamlama konusunda güçlük çeken ve henüz o güçlük seviyesine erişememiş olan birçok insan için ideal bir koşu türü olarak değerlendirilen yarı maraton, günümüzde oldukça popüler olması ile dikkat çekmektedir. Bu doğrultuda Türkiye’nin pek çok kentinde her sene düzenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bahigo İstanbul Yarı Maratonu, Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, Dokuz Eylül Yarı Maratonu, Gazi Yarı Maratonu ya da Uluslararası Trabzon Maratonu bu tür organizasyonlara birer örnek olarak gösterilebilmektedir.

Yarı Maraton Tarihi

Tarihte oldukça eski çağlara dayanan maraton ve yarı maraton koşusu, 19’uncu Yüzyıl Atina’sına kadar dayanmaktadır. Günümüzde de sıklıkla düzenlenen bu organizasyonlarda pek çok insan yarı maraton koşmaktadır. Tarihte ise ilk arı maraton dünya rekoru erkeklerden Zersenay Tadese tarafından 58:22 ile kırılmıştır. Kadınlar yarı maraton rekoru ise 1:06:44 ile 15 Ocak 1999 yılında kırılmıştır. Rekor sahibi Güney Afrikalı olan Elana Mayer olarak bilinmektedir.

Yarı Maratona Nasıl Katılım Sağlanır?

Yarı Maraton Türkiye’de pek çok farklı ilde dönem dönem gerçekleştirilebilmektedir. Çoğu zaman yılın ilkbahar döneminde, Nisan, Mayıs gibi aylarda gerçekleştirilen bu organizasyonlar genellikle sınırlı kontenjan olduğundan önceden kayıt yaptırmak gerekmektedir. Trabzon’da Uluslararası Trabzon Maratonu, İstanbul’da Vodafone İstanbul Yarı Maratonu ya da Gaziantep’te Gazı Yarı Maratonu’na katılabilmek için önceden kayıt yaptırılması gerekmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish